وبسایت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش

0

پبدایش

فهرست جامعی از پبدایش جزیره کیش را می توانید در پایین صفحه مشاهده کنید.

فهرست پبدایش

 • پیدایش جزیره و ساختار زمین شناختی آن

  پیدایش جزیره و ساختار زمین شناختی آن

  حدود 200 میلیون سال پیش، در ادامه حرکات صفحه های عظیم قاره ها و فشار آنها برهم که با چین خوردگی ها و پدیده کوه زایی همراه بود، شبه جزیره ی عربستان همراه با صفحه ی قاره ی آفریقا به سوی شمال حرکت کرد، و در نتیجه از افریقا جدا شد و به آسیا متصل گردید. فشار ناشی از اثر این تحرک که از جنوب غربی به ایران وارد شد، باعث چین خوردگی عظیم این بخش از فلات ایران به صورت ارتفاعات زاگرس گردید و رشته کوه های آن عمود بر راستای این فشار یعنی در جهت شمال غربی و جنوب شرقی به وجود آمد.

  اطلاعات بیشتر
 • موقعیت جغرافیایی و توپوگرافی

  موقعیت جغرافیایی و توپوگرافی

  جزيره کيش با مساحت 91 کيلومتر مربع، پيرامون ساحلی 43 کيلومتر و شکل کلی تقريباً بيضی، در فاصله 18 کيلومتری بندر آفتاب سرزمين پيوسته ايران در خليج فارس قرار دارد. کيش در ربع اول راستای سواحل جنوب ايران در دهانه ی خليج فارس و تقريباً در نزديک بخش پايانی اين آبراه در محدوده تنگه هرمز واقع است.

  اطلاعات بیشتر
 • ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی

  ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی

  خرده اقلیم ها جزیره کیش به شدت در سلطه پدیده های ناشی از بستر بزرگ آبی است که دامنه ی نوسان تغییرات دمای شبانه روزی آن در ایام سال بسیار کم است. فشار بخار آب جزیره در بیشتر ایام سال غالباً در حدی بسیار بالا اسـت. اختلاف دمای متوسط روزانه جزیره در طول سال کم تر از 9 – 10 درجه است و سقوط دما هیچ گاه در حد یخبندان یا صفر نیست.

  اطلاعات بیشتر