مختصری از اطلاعات و تاریخ جزیره

هندورابی یا هندرابی که گفته می شود تغییر یافته ی اندر آبی و به معنی درون آب است، نام جزیره ای زیبا و بکر، در شمال غربی جزیره کیش و در نزدیکترین فاصله به ساحل جنوبی سرزمین اصلی است که در آستانه تحولی بزرگ و تاریخی در به شکوفا رساندن ظرفیت های بینظیر خود قرار دارد و امید است با همت و توجه همه ی مسئولان و علاقمندان و در سایه نگاهی متعهدانه و با رویکرد توسعه پایدار به نگینی بی بدیل در خلیج فارس گردد. روستای هندورابی با مساحت تقریبی 5/8 هکتار و با اشغال 4/0 درصد از مساحت کل جزیره، واقع در ساحل شمالی جزیره است. این روستا در سال 1385 دارای جمعیت 128 نفر است. ساکنان محلی جزیره به زبان های فارسی و عربی تکلم می کنند. اکثریت قریب به اتفاق مردم جزیره، مسلمان و پیرو مذهب سنی شافعی هستند. فعالیت عمده مردم این جزیره صیادی و غواصی است که به علت عدم وجود تاسیسات لازم، حجم صید آنها بسیار پایین است.

روستا دارای یک باب مدرسه و یک مسجد است. منابع تامین آب جزیره در گذشته از طریق چاه و آب انبار و در حال حاضر از طریق یک دستگاه آب شیرین کن می باشد. برق جزیره نیز با استفاده از ژنراتور دیزلی تولید و توزیع می شود.

در حال حاضر به جز مردم بومی حدود 50 نفر پرسنل دریابانی، سپاه پاسداران، کارکنان فضای سبز، کارکنان بندرگاه و کارکنان سازمان منطقه آزاد کیش، پرسنل دستگاه آب شیرین کن و ژنراتور برق در آن جزیره ساکن هستند.