شهر زیر زمینی کاریز

قنات (کاریز) کیش یکی از مناطق گردشگری و تاریخی جزیره کیش می‌باشد و بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد. این قنات در عمق ۱۶ متری زیر زمین قرار گرفته‌است و سقف آن پوشیده از صدف و مرجان‌هایی می‌باشد که بنا بر اطلاعات ارائه شده توسط راهنمایان محلی، قدمتی معادل ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال دارد اما با توجه به اینکه بستر آهکی-مرجانی میزبان آن، حاصل فعالیت مرجان های عهد حاضر است، سن آن بیش از چند هزار سال نمی تواند باشد. وسعت این قنات ۱۰٬۰۰۰ متر مربع می‌باشد.

مهندس منصور حاجی حسینی ایرانی مقیم آلمان با سرمایه گذاری در سال ۱۳۷۸ اقدام به ساخت مجموعه فرهنگی سیاحتی شهرزیرزمینی کیش (کاریز) نمود.

بازار سنتی قنات کیش در دو رشته به طول ۱۵ کیلومتر از سال ۱۳۷۳ تأسیس شده‌است. هدف از ایجاد این بازار ارائهٔ صنایع دستی و دستاوردهای سنتی نقاط مختلف ایران می‌باشد.

این تنها بنایی در جهان است که سقف آن مملو از صدف‌ها و مرجان‌های طبیعی است. مسجد یا نمازخانه شهر زیرزمینی کیش، تنها مسجد مرجانی در جهان است که سقف آن پر از سنگواره و فسیل‌های دریایی است.

تازه ترین فاز این مجموعه دیدنی، موزه فسیل هایی است که از سقف مرجانی آن به دست آمده که در دانشگاه مونیخ (آلمان) بررسی و دارای شناسنامه می باشند و قدمتی از 53 تا 57 میلیون سال دارند. فروشگاه های عرضه صنایع دستی، عکاسخانه سنتی، چایخانه سنتی از بخش های این مجموعه فرهنگی سیاحتی است.

آدرس:  بلوار میرمهنا، بعد از میدان المپیک