راهنمای دریایی

راهنمايي مسافران دريايي جزيره كيش

1- مبادي دريايي كيش:
مبادي دريايي كيش 3 بندر چارك، آفتاب و لنگه مي‌باشند كه سفرهاي دريايي به جزيره در تمام ايام سال از اين بنادر انجام مي‌گيرد. در حال حاضر از مبادي آفتاب و لنگه روزانه يك سفر و از بندر چارك روزانه 3 سفر رفت و برگشت در مسير بندر كيش انجام مي گيرد. در جدول ذيل فاصله بنادر و همچنين طول سفر دريايي در اين مسيرها با دو نوع شناور مسافري تندرو و شناور مخصوص حمل مسافر و خودرو ذكر شده است. مسافريني كه قصد دارند با خودرو شخصي خود به كيش سفر نمايند، اين امكان با شناورهاي مخصوص حمل مسافر و خودرو براحتي برايشان فراهم شده است.خودرو ذكر شده است. مسافريني كه قصد دارند با خودرو شخصي خود به كيش سفر نمايند، اين امكان با شناورهاي مخصوص حمل مسافر و خودرو براحتي برايشان فراهم شده است.

 بنادر مبداء

فاصله درياي تا بندر كيش

مدت زمان سفر دريايي به كيش(ساعت)٭

كيلومتر

شناور مسافري

شناور مخصوص

حمل مسافر و خودرو

آفتاب

18


30 دقيقه

1

چارک

32

1

2.5

لنگه

93

2.5

   4 

٭ مدت زمان درج شده به صورت حدودي بوده و در صورت نامساعد بودن آب و هوا و وضعيت دريا، افزايش خواهد يافت.

شايان ذكر است در حال حاضر حمل خودرو از بندرلنگه به كيش فقط در ايام نوروز انجام مي شود.

2- مهمترين محورهاي مواصلاتي به مبادي دريايي كيش
مسافران و گردشگراني كه قصد دارند از طريق راه‌هاي زميني به كيش مسافرت نمايند بايستي از طريق راه‌هاي زميني منتهي به 3 بندر چارك، لنگه و آفتاب و پس از آن مسافرت دريايي به كيش اقدام نمايند. شناورهاي در نظر گرفته شده جهت حمل و نقل در اين مسيرها امكان حمل خودرو را نيز دارند. تنها راه زميني به بندر آفتاب از طريق بندر چارك مي‌باشد، لذا مسافريني كه قصد دارند سفر دريايي كوتاه‌تري از طريق بندر آفتاب به كيش داشته باشند بايستي ابتدا به بندر چارك سفر نمايند. شايان ذكر است سرويس هاي جهت تردد به بنادر ورودي كيش در مسيرهاي آفتاب به چارك، چارك به لنگه و بندرعباس (ميدان شهيد حقاني) به چارك و لنگه و بالعكس آماده ارائه خدمات به مسافرين محترم برقرار مي‌باشند. جهت دسترسي به محورهاي مواصلاتي اصلي ذكر شده در ذيل علاوه بر خطوط اتوبوس راني بين شهري، از برخي از شهرها سفر با قطار نيز انجام مي‌گيرد كه جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره‌هاي ذكر شده در بخش اطلاعات تماس‌ها، مي‌توانيد تماس حاصل نماييد. مهمترين محورهاي مواصلاتي به مبادي دريايي كيش و فواصل مربوطه مطابق نقشه و جدول ذيل مي‌باشد.

نام شهر

بندرلنگه

چارك

بندر آفتاب

شيراز

685

628

666

بندرعباس

205

291

329

بندرلنگه

-

75

113

چارك

75

-

38

3- شرايط و مقررات ورود و خروج خودرو شخصي به جزيره کيش
3-1- ورود خودرو
- جهت ورود خودرو به جزيره كيش بايستي اصل و كپي كارت خودرو،‌ برگ معاينه فني و گواهينامه راننده خودرو به دفاتر گمرك مستقر در مبادي ورودي (بنادر آفتاب، لنگه و چارك ) ارائه گردد.
- رانندگان محترم در نگهداري و حفظ برگه مجوز گمركي خروج خودرو از سرزمين اصلي (برگ كاپوتاژ) تا زمان پايان سفر،‌ دقت فرمايند.
- حمل خودرو از بندرلنگه به مقصد كيش در حال حاضر فقط در ايام نوروز انجام مي‌شود.
- رانندگان به منظور حمل دريايي خودرو از مبادي ورودي به كيش و بالعكس، بايستي حداقل 2 ساعت قبل از برنامه حركت شناور به بندر مربوطه مراجعه نمايند.
- با عنايت به محدوديت جايگاه عرضه سوخت در جزيره كيش بهتر است رانندگان در ايام نوروز در مبادي ورودي اقدام به سوختگيري كامل خودرو نمايند.
- خودروهاي توليد داخل كشور فاقد نمايندگي مجاز در جزيره كيش مي باشند لذا تأمين قطعات يدكي و يا انجام تعميرات مورد نياز خودروهاي مذكور در كيش امكان پذير نبوده و يا با محدوديت روبرو خواهد بود.
- شايان ذكر است حداكثر سرعت مجاز در جزيره 60 كيلومتر در ساعت مي‌باشد. سرعت غير مجاز اتومبيل‌ها توسط دوربين‌هايي كه در نقاط مختلف شهر نصب شده ثبت مي‌گردد. لذا رانندگان محترم دقت لازم را بعمل آورند تا ضمن تضمين سلامت و ايمني خود با مشكلات پرداخت جريمه روبرو نگردند.
توجه: مدت زمان تردد و ماندگاري خودروها بيش از سه روز مجاز نمي باشد.

3-2- خروج خودرو
رانندگان محترم جهت خروج خودرو خود از كيش 2 ساعت قبل از زمان مقرر حركت شناور، با همراه داشتن مدارك به درب شرقي بندرگاه (درب پايانه) به منظور انجام مراحل اداري ذيل مراجعه نمايند.
- تكميل فرم اظهارنامه گمركي: در اين مرحله ارائه كارت شناسايي خودرو از سوي مالك الزاميست.
- پرداخت عوارض ورودي و جرائم احتمالي رانندگي: مبلغ عوارض در پشت اعلاميه ورود موقت خودرو مشخص شده كه به همراه جرائم احتمالي رانندگي در بانك ملي جنب درب تجاري بندرگاه (درب شرقي) قابل پرداخت مي‌باشد.
- مراجعه به دفتر اجرائيات بندرگاه كيش جهت ممهور نمودن اعلاميه ورود موقت خودرو به مهر اجرائيات: در اين مرحله ارائه فيش پرداختي عوارض ورودي و همچنين ارائه فيش پرداختي جرائم احتمالي رانندگي الزامي است.
- ارائه برگه اعلاميه ورود موقت خودرو به انتظامات بندرگاه جنب درب شرقي به منظور سوار شدن به كشتي.
- ممهور نمودن فرم دو قسمتي كابوتاژ در دفتر گمرك جمهوري اسلامي ايران مستقر در مجاورت درب شرقي بندرگاه.
- به منظور تسريع در امور، رانندگان گرامي دقت داشته باشند انجام مراحل فوق‌الذكر تنها براي آن دسته از رانندگاني است كه بليط برگشت همان روز و ساعت مقرر را در دست داشته باشند. بنابراين از مراجعه حضوري به ادارات مذكور جهت انجام امور كاپوتاژ در ديگر تاريخ‌ها و ساعات جداً خودداري شود.
4- نكات ضروري در سفرهاي دريايي به كيش

- هنگام ورود به جزيره كيش از همراه داشتن مدارك شناسايي معتبر، از قبيل شناسنامه و كارت ملي اطمينان حاصل نماييد.
- مسافريني كه حيوان زنده به همراه دارند بايد شناسنامه و اسناد مربوط به دامپزشكي و قرنطينه‌اي آن را به همراه داشته، به مراجع ذيصلاح ارائه و موارد بهداشتي را رعايت فرمايند.
- هنگام سوار و پياده شدن از شناور، ضمن رعايت نوبت، از اطفال و سالمندان مواظبت گردد.
- در طول سفر دريايي ، از دويدن، راه رفتن بي مورد، خم شدن روي ريل كشتي، جداً خودداري نماييد.
- در صورتي كه احتمال مي‌دهيد كه دچار دريازدگي شويد پيش از سفر از قرص‌هاي ضد تهوع استفاده نماييد.
- در طول سفر از كودكان خود مراقبت به عمل آوريد تا از انجام اعمال كودكانه از قبيل مخفي شدن در محل هاي مختلف كشتي و دست زدن به تجهيزات آن جلوگيري نمايند.
- در حد امكان سعي نماييد از صندلي هاي تعبيه شده در كشتي استفاده نماييد و از پهن نمودن زير انداز در عرشه هاي كشتي جلوگيري نماييد.
- همراه داشتن هرگونه وسيله گازسوز (خوراك‌پزي) به داخل كشتي، منوط به هماهنگي و تحويل آن به سرملوان شناور مي‌باشد.
- مؤكداً توصيه مي‌شود، خانم‌هاي باردار پس از كسب مجوز از پزشك مربوطه و مشورت با كاپيتان كشتي (با توجه به شرايط جوي زمان سفر) سفر دريايي داشته باشند.
- مسافريني كه داراي بيماري هاي خاص از قبيل ناراحتي‌هاي قلبي وعروقي، صرع، آسم و... مي‌باشند قبل از سوار شدن، مسئولين شناور را از بيماري خود مطلع نمايند.
5- مقررات گمركي

5-1- مقررات کالاي همراه مسافرين در ورود به كيش
- همراه داشتن دوربين فيلمبرداري غيرحرفه‌اي، کامپيوتر شخصي (لپ‌تاپ) و تلفن همراه جزو لوازم شخصي مسافر بوده و نياز به ثبت گمرک ندارد.
- مسافرين به هنگام ورود به کيش چنانچه کالاهاي خارجي به همراه دارند که نياز به ثبت گمرک دارد (کالاهايي غير از لوازم شخصي) قبل از ترک سالن ورودي مراتب را به گمرک اطلاع دهند تا تمهيدات لازم جهت ثبت و تطبيق در برگشت معمول گردد.
5-2- مقررات کالاي همراه مسافرين در خروج از كيش
- با توجه به زمانبر بودن انجام تشريفات گمركي، لازم است مسافران مدت زمان لازم براي انجام اين تشريفات را در نظر گرفته تا بتوانند به موقع در بندرگاه حاضر شده و باعث جاماندن ايشان از شناور نگردد.
- مسافران هنگام خروج به سرزمين اصلي، علاوه بر اشياء شخصي مستعمل خود كه به شرط غير تجاري بودن از پرداخت حقوق و عوارض گمركي معاف است، مي‌توانند براي يكبار در سال، كالاي مجاز تا سقف 80 دلار (به‌ازاي هر نفر) به شرط غيرتجاري بودن را با معافيت از پرداخت عوارض گمركي خارج نمايند. همچنين مي‌توانند مازاد بر ارزش ذكر شده را با پرداخت حقوق و عوارض گمركي خارج نمايند.
تذكر: در صورتي كه بنا به تشخيص مأموران گمرك، جهت خروج كالا به سرزمين اصلي نياز به ثبت معافيت گمركي باشد، لازم است مسافران مشمول معافيت، با به‌همراه داشتن بليط و شناسنامه يا گذرنامه (براي مسافران خارجي)، جهت خريد کارت سبز گمركي معتبر اقدام نمايند. دفتر صدور كارت سبز در ترمينال مسافري بندرگاه واقع شده است. قيمت خريد كارت سبز 75هزار ريال مي‌باشد.
- مسافران لازم است هرگونه کالاي همراه خود را به گمرک اظهار نموده و از اختفاء يا جاسازي نمودن آن يا عبور کالا از مسيرهاي غيرگمرکي خودداري نمائيد. در غير اينصورت قاچاق تلقي و پيگرد قانوني دارد.
- خروج لوازم‌خانگي بزرگ از قبيل تلويزيون، يخچال، فريزر و همچنين داروي مازاد بر مصرف شخصي توسط مسافران ممنوع مي‌باشد.
- خروج مواد اوليه و قطعات و لوازم فني مورد استفاده در واحدهاي توليدي توسط مسافران ممنوع مي‌باشد.
6- معرفي گشت‌هاي تفريحي دريايي

در راستاي توسعه گردشگري دريايي و ايجاد موقعيتي مناسب جهت بهره‌مندي گردشگران از فضا و طبيعت بكر و مرجاني سواحل زيباي جزيره، گشت‌هاي تفريحي دريايي توسط كشتي‌هاي مسافري مجلل، همراه با برنامه پذيرايي و موسيقي در ساعت 23:00 هر شب از بندرگاه كيش برگزار مي‌گردد. شايان ذكر است مسافرين محترم جهت دريافت بليط گشت‌هاي تفريحي مي‌توانند از باجه هاي مستقر در بازارها، فرودگاه و بندرگاه كيش و برخي فرودگاه‌هاي مبداء اقدام نمايند.
جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره 4423349 (ترمينال مسافري بندرگاه) تماس حاصل فرماييد.
7- اسكله تفريحي كيش

اسكله تفريحي ساختگاه اصلي و جذاب جهت فعاليت شناورهاي تفريحي و توريستي در جزيره كيش مي‌باشد. اين اسكله با طول 437 متر در سواحل زيباي كيش علاوه بر ايجاد فضاي مناسب جهت پياده‌روي و استفاده از محيطي دلپذير، امكان استفاده از شناورهاي تفريحي را نيز فراهم نموده است. با استفاده از شناورهاي آكواريوم وكف شيشه‌اي مي‌توانيد از مناظر زيباي زير آب لذت ببريد. شناورهاي تندرو نيز براي گشت هاي ساحلي همه روزه در اسكله تفريحي كيش آماده ارائه خدمات به مسافرين محترم مي باشند. مسافرين گرامي اطلاعات و بليط مورد نظر را مي توانند از باجه هاي مخصوص در بازارها و فرودگاه كيش و برخي فرودگاه هاي مبداء دريافت نمايند.
جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره 4423349 (ترمينال مسافري بندرگاه) تماس حاصل فرماييد.
8- اطلاعات آماري در خصوص تعداد سفرهاي دريايي

آمارها نشان مي‌دهد كه ورود مسافران دريايي به كيش داراي روندي مثبت بوده و هرساله به تعداد مسافران دريايي افزوده شده است. به طور ميانگين در هر سال حدود 350هزار مسافر از طريق سفرهاي دريايي به كيش وارد مي شوند. همچنين گشت‌هاي تفريحي نيز با متوسط 1000 سفر در سال روند مثبتي را نشان مي‌دهد بندرگاه كيش با هماهنگي هايي كه در ايام نوروز با شركت هاي كشتيراني ايجاد مينمايد همه ساله با برقراري روزانه 50 سفر دريايي ورودي و 50 سفر خروجي به كيش از بنادر لنگه، چارك و آفتاب به كيش سعي در برآورد نيازهاي مسافرين محترم مي نمايد.

9- مزايا و ويژگي‌هاي بندر تجاري كيش

- برخورداري از امتيازات ويژه مناطق آزاد تجاري
- مديريت يكپارچه بندر و فرودگاه كيش توسط يك شركت و تسهيل استفاده از امكانات مشترك
- پايانه مسافربري مجهز به مساحت 4هزار متر مربع جهت تردد مسافرين به بنادر داخلي و خارجي و گشت‌هاي تفريحي دريايي
- زمينه مناسب براي جذب ترانشيپ از كشورهاي حاشيه خليج‌فارس
- پايين‌ بودن زمان انتظار كشتي به دليل ترافيك محدود بندر و سرعت بالاي عمليات تخليه و بارگيري
- اجراي الزامات امنيتي و ايمني مطابق با كنوانسيون‌هاي بين‌المللي
- وجود زمينه مستعد جهت فعاليت سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در زمينة ارائه خدمات ارزش افزوده نظير واردات مواد اوليه، پردازش، مونتاژ، بسته‌بندي و صادرات مجدد صنايع سبك
- پشتيباني از سكوها و مناطق نفتي واقع در جزاير خارگ، لاوان، سيري و منطقه پارس‌جنوبي
شماره‌هاي تماس:

- ترمينال مسافري بندرگاه كيش: 4423349-0764
- اطلاعات ترمينال مسافري بندرگاه كيش: 4422300-0764
- دفتر مديريت بندرگاه: 4424960-0764
- دفاتر فروش بليط مسافري در كيش:
 مسير چارك: 09347698212 -07644424415
مسير بندر لنگه:  4424415 -0764
مسيربندرآفتاب:  09347685958
- دفتر فروش بليط مسافري در بندرلنگه: 2220252-0762
- دفتر فروش بليط مسافري در چارك:  09372773335 - 09372774007 
- ترمينال مسافري بندرلنگه : 2243192 -0762
- ترمينال مسافري بندرآفتاب : 9319301/ 9319305/9319300-0764
- ترمينال مسافري بندر چارك:20544-076442

- شركت قطارهاي رجا : تماس از تهران 139، تماس از شهرستان 55132317-021
آدرس اينترنتي و شماره‌هاي تماس
آدرس سايت شركت سرمايه گذاري و توسعه كيش: www.kishidc.com
شماره تلفن شركت سرمايه گذاري و توسعه كيش: 3-07644423152
گمرك سازمان منطقه آزاد: 4422264-0764
مجتمع انبارهاي بندرگاه: 4422279-0764

Image title


 • شركت سرمايه گذاري و توسعه كيش 07644421380
 • كميته حمل و نقل هوايي و دريايي 07644423482
 • فرودگاه بين‌المللي كيش 0764444300
 • بندر و كشتيراني كيش 07644424960-07644424961
 • اطلاعات فرودگاه كيش 07644443300-07644443200-07644442567
 • اطلاعات بندرگاه كيش 07644422300
 • بندر آفتاب كيش(شركت كشتيراني كيش 07644225061-07644225040
 • كيش ـ بندر آفتاب(شركت كشتيراني آفتاب 07649319307-07644422863
 • چارك كيش(گيتا گشت) 09177622002-09177627039
 • چارك كيش( پورتاج) 09171987662
 • بندر لنگه ـ كيش(شركت كشتيراني والفجر 07622220252
 • كيش ـ بندر لنگه(شركت كشتيراني كيش 07644424415-09347698212