وبسایت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش

0

جزیره کیش از پیدایش تا کنون

فهرست جامعی از جزیره کیش از پیدایش تا کنون جزیره کیش را می توانید در پایین صفحه مشاهده کنید.

فهرست جزیره کیش از پیدایش تا کنون

 • پیدایش جزیره و ساختار زمین شناختی آن

  پیدایش جزیره و ساختار زمین شناختی آن

  حدود 200 میلیون سال پیش، در ادامه حرکات صفحه های عظیم قاره ها و فشار آنها برهم که با چین خوردگی ها و پدیده کوه زایی همراه بود، شبه جزیره ی عربستان همراه با صفحه ی قاره ی آفریقا به سوی شمال حرکت کرد، و در نتیجه از افریقا جدا شد و به آسیا متصل گردید. فشار ناشی از اثر این تحرک که از جنوب غربی به ایران وارد شد، باعث چین خوردگی عظیم این بخش از فلات ایران به صورت ارتفاعات زاگرس گردید و رشته کوه های آن عمود بر راستای این فشار یعنی در جهت شمال غربی و جنوب شرقی به وجود آمد.

  اطلاعات بیشتر
 • طلیعه کیش در اعصار و قرون

  طلیعه کیش در اعصار و قرون

  پجزیره کیش در تلاطم طوفان های وقایع و رویدادهای روزگار، بارها دچار ضربات سهمگین تخریب و نابودی شد. و با دست به دست شدن مکرر بین مهاجمان و تسلط بیگانگان هر از گاه لطماتی سهمگین و سنگین را متحمل شد. تاریخ قدمت کیش به تاریخ کهن ایران پیوسته است.

  اطلاعات بیشتر
 • کیش در دوران حکومت های مختلف

  کیش در دوران حکومت های مختلف

  جزیره کیش در دوره های حکومت این سلسله ها که دوران رفت و آمد تجار غربی، سفرا و فرستادگان دربار اروپایی به ایران بود، تقریباً همان رونق گذشته خود را بازیافت. اما این زمان که دوره ی پیدایش پدیده ی شوم استعمار و بسط نفوذ کشورهای استعماری بر سرزمین های دیگر بود.

  اطلاعات بیشتر
 • از قاجار تا امروز

  از قاجار تا امروز

  هفت سال پس از درگذشت کریم خان زند و سپری شدن آشوبگری های مدعیان سلطنت و دوران بی ثباتی که از اوایل دوره قاجاریه شروع شده بود. خلیج فارس در بدترین شرایط سیاسی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی خود قرار داشت و جزایر آن از جمله جزیره کیش از این بی ثباتی صدمات و لطمات شدید دیدند. انگلیسی ها از این آشوب که خود نیز باعث آن بودند، ابتدا جزیره قشم را اشغال کردند و با تبدیل آن به پایگاه ناوگان دریائی، به دست اندازی به جزایر دیگر پرداختند.

  اطلاعات بیشتر
 • کیش در آغاز دوره اسلام و بعد از آن

  کیش در آغاز دوره اسلام و بعد از آن

  کیش تا سال 23 هجرت هنوز تسلیم اعراب نشده بود. اما جزایر خلیج فارس و (منجمله کیش) چون در مسیر حمله های دریایی اعراب به فارس و کرمان قرار داشتند. طبعاً قبل از رسیدن و حمله عرب ها به ایالت فارس مورد هجوم آن ها قرار گرفتند.

  اطلاعات بیشتر