وبسایت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش

0

مسجد امیرالمومنین (ع)

این مسجد با حدود 100 سال قدمت، در کنار ساختمان اداری بساک قرار دارد و فاصله آن از ساحل حدود ۱۷۰ متر است. این مسجد در قدیم با عناوین «کهنه»، «قدیمی» و حتى «جامع» نیز مشهور بوده است.

0 نظر

مسجد امیرالمومنین (ع)

این مسجد با حدود 100 سال قدمت، در کنار ساختمان اداری بساک قرار دارد و فاصله آن از ساحل حدود ۱۷۰ متر است. این مسجد در قدیم با عناوین «کهنه»، «قدیمی» و حتى «جامع» نیز مشهور بوده است. مسجد سید شُبر (امیر) در اوایل دهه پنجاه، قبل از انتقال اهالی ماشه به سفین، تنها مسجد شیعیان کیش محسوب می شد. گفته شده بانی این مسجد تاجر مروارید و از اهالی بندرلنگه بوده و در هر فصل خرید و فروش مروارید، در کیش زندگی می کرده است. او به تدریج در کیش برای خود چند قطعه زمین نیز خرید که یکی از آنها در پشت بازار ونوس کنونی به «زریبه سید شُبر» شهرت داشت. سید شُبر که از شیعیان صاحب نفوذ منطقه محسوب می شد، اواخر دهه ۱۳۲۰ قمری، زمینی را خریداری و ساخت نخستین مسجد شیعیان در جزیره کیش آغاز نمود.

مسجد سید شُبر در سال ۱۳۷۱، توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کشور مرمت شد و از آن پس نام مسجد حضرت امیر (ع) را به خود گرفت. در حال حاضر مسجد حضرت امیر فعال بوده و در تاریخ 27/10/1377  به شماره ۲۱۹۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

آدرس: بلوار اندیشه، مسجد امیر (ع)

  • آدرس : در حاشیه سواحل شرقی ،خیابان سنایی،انتهای بلوار اندیشه ( این مسجد در حال توسعه است )