وبسایت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش

0

کاخ زمستانی

کاخ زمستانی در محدوده شرقی جزیره کیش قرار دارد که از نظرنوع زمین، پوشش گیاهی و کرانه وسیع ماسه ای همراه با فرم طبیعی دماغه، مکان مناسبی جهت احداث تسهیلات و استفاده از دریا را تشکیل می دهد.

0 نظر

کاخ زمستانی

کاخ زمستانی در محدوده شرقی جزیره کیش قرار دارد که از نظرنوع زمین، پوشش گیاهی و کرانه وسیع ماسه ای همراه با فرم طبیعی دماغه، مکان مناسبی جهت احداث تسهیلات و استفاده از دریا را تشکیل می دهد.  کاخ زمستانی،  محل اقامت خاندان پهلوی دوم بوده و به نام های کاخ شماره یک و کاخ الیت نیز معروف است. ساخت این بنا در سال 1348 آغاز و در نوروز سال 1351 ه.ش افتتاح شد. ساختمان اصلی مجموعه کاخ زمستانی در دو طبقه و سه بخش، طراحی و اجرا شده است . علاوه بر بنای مذکور بناهای ذیگری مشتمل بر ساختمان های جانبی و ویلاهای اختصاصی برای اقامت میمهانان و افراد گارد حفاظتی نیز در اطراف کاخ ساخته شده است . این بنا با اسکلت بتن آرمه مدوله به عنوان عنصر اصلی استراکچر و با استفاده از سقف های بتنی اجرا گردیده و در ضمن سادگی از کارایی خوبی نیز برخوردار است . استفاده از اشکال غیر هندسی و خطوط شکسته ، آفتابگیرهای وسیع و سایه اندازها ، مدولاسیون ثابت  و استفاده از دیوارها و بدنه های مورب جهت کوران هوا از شاخصه های اصلی معماری این بنا به حساب می آید . 

این اثر در تاریخ 10 اسفندماه 1387با شماره ثبت 24380 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . و هرگونه تخریب و دخل و تصرف در اثر مذکور برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی "تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده" جرم محسوب و مرتکب مشمول مجازاتهای قانونی خواهد بود.